Z winy Niemców tylko do Jeziora Czerńsko
-
DST
110.20km
-
Temperatura
10.0°C
-
Sprzęt Kalkhoff
-
Aktywność Jazda na rowerze
Cel: Jezioro Czerńsko.
Mapka:
http://www.bikemap.net/pl/route/2983932-jezioro-cz...
Powrót od Goleniowa praktycznie tą samą trasą, więc jej dalej nie rysowałem. Odcinki leśne wyznaczone "na oko" tym bardziej, że na bikemap nie ma tego jeziora, podobnie jak na wszystkich mapach turystycznych, mimo, że jest ono całkiem spore.
Mogło być dużo więcej, niestety niemiecka poczta znowu zawiodła. Od zeszłego poniedziałku czeka na mnie w Loecknitz paczka. Niestety nie mogę jej odebrać, bo nawalił podobno w paczkomacie system komputerowy odpowiedzialny za wysyłanie kodów potrzebnych do odbioru. Przy czym to, że cokolwiek wiem jest tylko moja zasługą, że poprzez facebooka udało mi się skontaktować z DHL, oraz tego, ze znalem numer przesyłki. Na zapytanie pod adresem podanym na stronie DHL nie otrzymałem żadnej odpowiedzi i znając ich nie otrzymam. Chyba, trzeba będzie kierować paczki na pocztę, tam przynajmniej są żywi ludzie, którzy zawsze wydadzą paczkę. Tylko co to ma wspólnego z kilometrażem? To, że w każdej chwili mogę musieć jechać do Niemiec, tak więc nie chciałem jechać do oporu.
Dlatego dziś postanowiłem odszukać jezioro Czerńsko w Puszczy Goleniowskiej, o którym dowiedziałem się kilkanaście dni temu. Nie ma go mapach, odnalazłem go przez przypadek na stronie OpenStreetMap.
Czerńsko[1] (także Niewiadowo, Jezioro Niewiadowskie) – jezioro polodowcowe na Równinie Goleniowskiej, położone wwoj. zachodniopomorskim, w gminie Goleniów o powierzchni 6,5 ha[2] w środku Puszczy Goleniowskiej na zachód od miejscowości Niewiadowo, nieopodal linii kolejowej łączącej Szczecin ze Świnoujściem.
Jezioro stanowi użytek ekologiczny florystyczno-faunistyczny jako ekosystem wodny[potrzebne źródło].
Zwierciadło wody położone jest na wysokości 29,8 m n.p.m.[2]
Jako jezioro wytopiskowe jest ono stosunkowo głębokie, jednak w okresie letnim często można zobaczyć tutaj osoby kąpiące się[potrzebne źródło]. Jezioro jest wykorzystywane przez mieszkańców okolicznych miejscowości jako miejsce wypoczynku. Znajdują się tam ławki i stoły, istnieje możliwość zorganizowania biwaku. (Wikipedia)
Z tymi stołami i ławkami trochę przesadzili w Wikipedii, jest jednak wyznaczone miejsce na ognisko na końcu świata, mimo, że tak blisko drogi. Drewna i trzciny na podpałkę nie brakuje.
Do jeziora jechałem od strony drogi Żółwia Błoć - Niewiadomo. Za parkingiem skręcamy w drogę leśną 28, a potem w prawo w drogę leśną 29. Na rozjeździe widocznym na zdjęciu jedziemy prosto i jesteśmy przy jeziorze. przy punkcie czerpania wody, kawałek dalej po wschodniej stronie jeziora jest miejsce na wypoczynek. Droga jest piaszczysta i rozjeżdżona.
Wracając postanowiłem przetestować drogę w kierunku trójki. Z miejsca widocznego na zdjęciu skręciłem w lewo. Znając już nieco topografie lasu, wiedziałem, że będę musiał dojechać do wygodnej drogi leśnej 27, łączącą Łoźnicę z trójką.
Tak jak myślałem dojechałem o wiele wygodniejszą nieoznaczoną trasą do drogi leśnej 27. Podsumowując dojazd od strony "trójki" do jeziora jest o wiele wygodniejszy. Z trójki za Miękowem skręcamy w prawo w drogę leśną 27, tuż przed torami przechodząca w drogę leśną 28, tuż za torami, skręca się pod kątem 90 stopni w drogę oznaczoną znowu nr 27 i po 1,1 km jesteśmy w miejscu widocznym na zdjęciu. Skręcamy w prawo i jedziemy aż to oznakowania kierującego do punktu czerpania wody nr 18.
komentarze