Listopad, 2016
Dystans całkowity: | 899.57 km (w terenie 0.00 km; 0.00%) |
Czas w ruchu: | b.d. |
Średnia prędkość: | b.d. |
Liczba aktywności: | 14 |
Średnio na aktywność: | 64.26 km |
Więcej statystyk |
Załom po zmroku
-
DST
45.17km
-
Temperatura
2.6°C
-
Sprzęt Kalkhoff
-
Aktywność Jazda na rowerze
Nowe Warpno + cm
-
DST
96.31km
-
Temperatura
6.0°C
-
Sprzęt Kalkhoff
-
Aktywność Jazda na rowerze
Załom po zmroku + cm
-
DST
57.88km
-
Temperatura
2.0°C
-
Sprzęt Kalkhoff
-
Aktywność Jazda na rowerze
Wielka d ... z jeszcze większych planów
-
DST
4.33km
-
Temperatura
6.0°C
-
Sprzęt Kalkhoff
-
Aktywność Jazda na rowerze
Jest 06:37 i właśnie powinienem siedzieć w pociągu do Kamienia Pomorskiego. W drodze na dworzec okazało się, że mam pękniętą obręcz. Żal, bo jest bardzo ciepło i bezwietrznie. Mam zapasową obręcz, kaseta chyba nie była tam zbyt wyjeżdżona więc mam nadzieję, że załapie, na całkiem nowym łańcuchu. W przeciwnym wypadku trzeba będzie się wybrać do serwisu, po zakup odpowiednich kluczy. Całe szczęście, że nie miałem kupionego wcześniej biletu, jedzenie też nie było przygotowywane, wreszcie jak nigdy nie piłem w domu kawy, tylko przygotowałem sobie ją do pociągu, bo stwierdziłem, że lepiej ją wypić tuż przed właściwą jazdą. Tak więc być może jeszcze trochę pośpię. Szkoda, ale bywają większe zmartwienia, oby tylko takie były w życiu.
Wg aktualnych ustaleń, obecnie padła obręcz:
Mavic A319 36/32
Mach szprychy założona 10 listopada 2013 roku.
Na obręczy znajduję się prawie nowa kaseta
kaseta SRAM PG-850 o przebiegu 262 km.
24. listopad, wczoraj zakupiłem zestaw do demontowania i zakładania kaset
Klucz do kasety PC - 126 - 12, 75 zł
Bacik Tobe - 21, 25 zł
Na tył została założona oryginalna obręcz z Kalkhoffa z kasetą używaną, o nieustalonym przebiegu, ale o ile pamiętam chyba nie był zbyt duży.
Kaseta SRAM - PG 850 , o przebiegu 265 km, została zdemontowana z uszkodzonej obręczy i na obecną chwilę schowana jako zapas. Jeżeli nic nie będzie skakać, zostanie tak jak jest.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ponadto wczorajszy dzień spędziłem na poszukiwaniu dętek Dunlopa, ponieważ teraz obie obręcze mają ten wentyl, nie miałem już zapasu, dodatkowo wczoraj wystrzeliła dętka przy pompowaniu tylnego koła, więc nie miałem już nawet dętki do tylnego koła. Szukałem w Synkrosie 1 i Synkrosie 2, Kadzyńskim, Piłsudskiego - sklep remoncie, Cetusie. Nie było nic, dopiero w sklepie za katedrą udało się bez problemu nabyć dętki Continentala. Nie wiem skąd taka niechęć do tego rodzaju wentyli w Polsce, moim zdaniem o wiele bardziej niezawodnych od Presty ?
"Akcja znicz" w ramach pętli do Maszewa
-
DST
122.16km
-
Temperatura
8.0°C
-
Sprzęt Kalkhoff
-
Aktywność Jazda na rowerze
Cytat z dzisiejszych ogłoszeń parafialnych
„Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych”. Corocznie na świecie ponad 1,2 mln ludzi traci życie w wypadkach drogowych, a miliony zostają ranne. W naszym kraju w ubiegłym roku śmierć w wypadkach drogowych poniosły 2 038 osób, blisko 4 tys. doznało obrażeń ciała, a na drogach kraju zginęło ponad 900 pieszych. To największy wskaźnik w Europie. Wspomnijmy ich dziś, zapalając symboliczny znicz w miejscu tragicznych wypadków drogowych lub na grobach ich ofiar oraz odmawiając modlitwę. Specjalne ( gratisowe p.a.) znicze znajdują się w kruchcie."
Wiedząc, że dziś będę jeździł na rowerze, zabrałem ze sobą jeden znicz, choć u nas na całodzienną wycieczkę, można by było zabrać całą paletę zniczy.
Przy okazji zrobiłem sobie taką niewielką pętle, miało być więcej, ale wiatr był masakryczny, na otwartym terenie w pierwszą stronę z trudem przychodziło przekroczenie 10 km / h.
Mapka:
https://www.bikemap.net/pl/route/3834276-maszewo/
Wszystkie zdjęcia są z Maszewa:
Poniżej pozostałość po Domu Strzeleckim zbudowanym w 1850 roku. Informacja na tablicy:
Jedyny w swoim rodzaju pomnik ku czci poległych w I wojnie światowej w Maszewie. Byłem tu kilka lat temu w lecie, tym razem sceneria nieco inna, lepsza do robienia zdjęć:
Miasto
-
DST
12.92km
-
Temperatura
8.5°C
-
Sprzęt Kalkhoff
-
Aktywność Jazda na rowerze
Łoźnica - pętla w deszczu
-
DST
120.39km
-
Temperatura
9.0°C
-
Sprzęt Kalkhoff
-
Aktywność Jazda na rowerze
Kliniska - Załom, droga polna wzdłuż torów.
SYNKROS wymiana napędu
-
DST
0.01km
-
Sprzęt Kalkhoff
-
Aktywność Jazda na rowerze
kaseta SRAM PG-850 - 63,76 zł
Łańcuch SRAM-850 - 42,50 zł
usługa serwisowa - 16 zł
Razem: 120, 26 zł ( po uwzględnienia tradycyjnego rabatu w okresie zimowym)
Dystans wymienianego łańcucha i napędu: 8327 km
Aktualny dystans roweru: 53176 km
Aktualny dystans w roku 2016 - 10091 km
Poprzednia wymiana przy dystansie roweru: 44869.10 km.
przy przejechanym dystansie w roku 2016 rok - 1763, 36 km
Data poprzedniej wymiany - 02 marzec 2016 rok
Koniec sezonu na grzyby, kręcenie w okolicy Rurzycy.
-
DST
83.42km
-
Temperatura
0.0°C
-
Sprzęt Kalkhoff
-
Aktywność Jazda na rowerze
Nadspodziewanie silny mróz , jak na listopad, zwłaszcza w Szczecinie zakończył sezon na grzyby. Nie ma znaczenia, czy coś jeszcze rośnie w lesie, czy nie, gdyż żywność zamrożona i rozmrożona i z powrotem zamrożona zwyczajnie nie nadaje się w moim przekonaniu do spożycia.
A był to sezon bardzo dobry, na pierwsze borowiki natknąłem się przypadkowo koło Chociwla już 12 czerwca, potem były kurki, maślaki i kanie, pojedyncze borowiki i pierwszy wysyp podgrzybka już w połowie lipca, co jest absolutnym rekordem. Niespotykanie dobry, w ogólnej opinii, letni wysyp grzybów został przyćmiony w sierpniu chorobą Mamy i jej śmiercią 20 sierpnia. Stąd w tym okresie bywałem raczej sporadycznie w lesie, dla przywrócenia równowagi psychicznej, nieraz na kilkadziesiąt minut, sporo zbiorów rozdawałem, bo nie było czasu ani nastroju, by cokolwiek robić z grzybami.
Po suchym i prawie całkowicie bez grzybnym wrześniu, co zdarzyło się po chyba po raz pierwszy, październik odrobił całkowicie straty. Przez większą część października, można było zebrać w lesie pełne kosze podgrzybków, co udało mi się zrobić 8 razy z rzędu. Nie zawsze było łatwo, nieraz trwało to sześć godzin, ale ostateczny efekt był i to przy całkowitym braku konkurencji. Doniesienia z regionu mówiące o braku grzybów, spowodowały, że nie szukałem jesienią grzybów poza Tanowem tj. m.in na ulubionej miejscówce koło Miękowa w Puszczy Goleniowskiej
Listopad zakończył się czterema pełnymi koszami, 1 zbiorem samych podgrzybków 5 listopada, kiedy rozpoczął się bez wątpienia największy wysyp w tym roku, który trwałby pewno do tej pory, gdyby nie mróz. Do tego 2 kosze pełne kań. Trzeci zbiór kań został zakończony mniejszym wynikiem z wyboru, a nie z konieczności. Sezon zakończył się 10 listopada, dobrym zbiorem podgrzybków i wspaniałą miejscówką na opieńki. Kolejnego dnia wybrałem się na spacer po okolicy i nie znalazłem drugiego takiego miejsca, a na miejscówce już następnego dnia osoba, która dołączyła się do mojego zbioru, wycięła wszystkie zostawione opieńki, nawet te przerośnięte i przegniłe. Życzę smacznego. Za rok więc trzeba będzie szukać kolejnej miejscówki :)
Łącznie, pomimo różnych zawirowań, w życiu osobistym zrobiłem w tym sezonie 49 słoików grzybów marynowanych, w większości dużych, w części bardzo dużych po ogórkach konserwowych, 4 duże blachy grzybów dałem w prezencie, w domu na swój czas czeka pełna półka zamrożonych kań. Szczególnie cieszy 9 słoików opieniek, oraz obietnica otrzymania pierogów domowej roboty, na Wigilie, od osoby, która drugi raz z rzędu została zaopatrzona przeze mnie w suszone grzyby, gdyż sama nie mogła wybrać się na grzybobranie. Reszta zużyta na bieżące spożycie.
Co do napotkanych dziś grzybów, podczas wycieczki po regionie, w okolicy Załomia, Rurki i Rurzycy, spotkałem dwóch grzybiarzy z niewielką ilością grzybów, dla mnie niejadalnych. Ja z roweru przyuważyłem, kilka niewielkich stanowisk przegniłej opieńki ciemnej, jedną chylącą się ku upadkowi kanie i tak samo przekrzywione muchomory. Jedyną szansę na zbieranie grzybów w tym roku daje ewentualne ocieplenie i rozpoczęcie nowego wysypu, co jest jednak chyba mało prawdopodobne. Za rok dobrze by było jakby zebrało się większą ilość borowików, opieniek, kurek i wreszcie udało się znaleźć jakieś rydze. Jak będzie w praktyce okaże się za rok. Szkoda, że nie ma bliżej ode mnie na Słowację, dokąd są organizowane wycieczki na smardze, które występują tam w dużej ilości i nie są pod ochroną. Grzyb ten rośnie już w kwietniu, a tak trzeba czekać trochę dłużej.
Przy okazji kręcenia po lasach w okolicy Rurzycy natknąłem się na poniemiecki cmentarz. Do tego rano była wizyta na cmentarzu i dworcu PKP.
Opieńkowe szaleństwo + miasto
-
DST
66.40km
-
Temperatura
0.0°C
-
Sprzęt Kalkhoff
-
Aktywność Jazda na rowerze
Wyjazd za Tanowo, by zakończyć sezon. W lesie za Tanowem zakonserwowany wysyp, czyli same maluchy do octu, które nie zostały zebrane podczas ostatniego weekendu. Co zostawiłem 5 listopada to dziś zastałem i to dokładnie w tych samych rozmiarach Łącznie 90 podgrzybków w trzy godziny. Z racji temperatury grzyby nie rosną. W drodze powrotnej wspaniała niespodzianka, zauważyłem przewrócony dąb, na którym był dywan opieniek, na pniu, na konarze, przed i za. Zapełniłem resztę kosza oraz plecak. W trakcie wycinania przejeżdżał rowerzysta więc zaprosiłem go, by również sobie pozbierał opieńki. Zebrał dwie siatki i jeszcze sporo zostało. Jeżeli to ma być koniec sezonu, to najlepszy z możliwych.
Dwie siatki obok, należą do napotkanego rowerzysty. Ja wkładałem same wyselekcjonowane kapelusze.
Mój zbiór, jeżeli chodzi o opieńki mógł być dziś dwa, trzy, cztery razy większy. Podgrzybki na zdjęciu są z trawami, bo były zamrożone i ich czyszczenie było możliwe dopiero po rozmrożeniu.
Zapowiadane przymrozki, rzędu -5 stopni zredukowały szanse, by w tym roku były jeszcze dobre zbiory, no chyba, że zdarzy się jeszcze jakiś cud. Być może jeszcze pokręcę się w okolicach tego opieńkowego drzewa, owocniki nie będą i tak się pewno nadawały do zbioru, ale warto zawsze poznać miejsca, które mogą się przydać ( miejmy nadzieję) w przyszłym roku.