dornfeld prowadzi tutaj blog rowerowy

Berlin Mauerweg cześć II / Mur berliński

  • DST 106.33km
  • Czas 06:07
  • VAVG 17.38km/h
  • VMAX 30.21km/h
  • Temperatura -4.0°C
  • Aktywność Jazda na rowerze
Piątek, 18 lutego 2011 | dodano: 18.02.2011

Trasa: Berlin Gesudnbrunnen/ Borholmerstr. - Berlin Neukolln - dzielnice: Gesundbrunnen, Mitte, Kreuzberg, Treptow, Alt Treptow, Baumschwulen,Rudow, Gropus Stadt, Buckow, Marienfelde,Lichterfelde, Teltow, Klein-machow Zehlendorf, Steglitz, Mitte, Kreuzberg, Neukolln.



Berlin, Borholmerstrasse - tak jak poprzednio tutaj zaczęła się wycieczka, tym razem jednak zamast na północ udałem się na południe. Na moście kiedyś było przejście graniczne. Było to pierwsze otwarte przejście. 9 listopada 1989 roku o godz. 19.00 rzecznik prasowy rządu NRD podał (podobno) przez pomyłkę informację o otwarciu granicy dla mieszkańców NRD. Służby graniczne nie były o tym poinformowane, na przejściu zaczęły gromadzić się tłumy ludzi ... O 23.00 mur przeszedł do historii.

Tak te miejsce wyglądało 9 listopada 1989 roku:



Tego dnia wieczorem odbyła się kolejna nudna konferencja na jej koniec o godz. 19.00 padły słowa, które wywołały lawinę. O 23.00 mur praktycznie przeszedł do historii.



Bernauerstr. - ulica i chodniki leżały w Berlinie Zachodnim, kamienice po lewej stronie (które zostały wyburzone) w Berlinie Wschodnim. W tym miejscu nakręcono zdjęcia uciekających przez okna ludzi w pierwszych godzinach po blokadzie Berlina Zachodniego. Tu także zorganizowane dwie największe ucieczki poprzez wydrążone tunele uciekło za każdym razem kilkadziesiąt osób.
Bernauerstr. - 1961 rok, kobieta ucieka w ostatniej chwili widać służby NRD, które próbują ją wciągnąć z powrotem i przegonić tłum stojący w Berlinie Zachodnim, przez okno leci gaz łzawiący, wszystko z pistoletem w ręce obserwuje zachodnioberliński policjant.




Uciekający strażnik na Bernauerstrasse - symbol zimnej wojny, widoczna na początku fotografia Bilda została uznana za najlepsze zdjęcie 1961 roku.

Obecnie na części ulicy są resztki muru. Na dawnym pasie śmierci powstaje miejsce pamięci, odkopane zostały fundamenty po umocnieniach granicznych, w przygotowaniu są ekrany, gdzie będą otwarzane filmy i audycje radiowe z tamtego okresu. Obok ładny zabytkowy cmentarz, częściowo zniszczony na potrzeby budowanych umocnień granicznych. Bardzo ciekawe miejsce do odwiedzenia niedaleko dworca głównego.



Tablica na Potsdamerplatz.




Potsdamerplatz - na chodniku zaznaczony przebieg granicy i okolicznościowa wystawa.



Checkpoint Charlie - najsłynniejsze przejście dla dyplomatów, 27 października 1961 roku, stanęły tu naprzeciw siebie czołgi radzieckie i amerykańskie a świat stanął na krawędzi III wojny światowej. To miejsce dla wybranych było najbezpieczniejszą formą ucieczki z NRD , wytarczyło skorzystać z samochodów mających imunnitet dyplomatyczny. Między 1962 a 1964 rokiem uciekło w ten sposób około 400 ludzi, nie zawsze była to darmowa wycieczka.



Dziś obok dawnego posterunku armii USA znajduję się muzeum muru berlińskiego.



Tzw. Hinterlandmauer przy Mühlenstrasse- pierwsza przeszkoda na pasie granicznym od strony NRD, dziś "East Side Gallery"
Jest to pomnik dla wolności stworzony przez artystów z całego świata na fragmencie Muru berlińskiego, składa się z ponad 100 obrazów,jest to największy tego typu obiekt na świecie.


East Side Gallery




"Wiele zwykłych ludzi w wielu małych miejscach czyni wiele małych rzeczy. To zmienia oblicze świata" ( afrykańska „mądrość”)- przepraszam jeżeli tłumaczenie nie jest doskonałe.





Wieża strażnicza - okolice Treptower Park - z ponad trzystu wybudowanych zostało pięć.




Jadąc szlakiem na południe począwszy od Treptower Park (zdjęcie zrobione nieco bardziej na południe) jest coraz więcej terenów zielonych, po przejechaniu parku rozpoczyna się piękna asfaltowa droga. Biorąc pod uwagę całą trasę Mauerweg taka nawierzchnia jest wyjątkiem, gdy już znalazłem się na południu Berlina, wkrótce po zmianie kierunku jazdy na zachód zaczynają się drogi leśne w dużo gorszym stanie, choć są oczywiście wyjątki. Tak samo jak poprzednio wielkim mankamentem trasy jest złe oznakowanie, w jednym miejscu, znak informuje fałszywie, tylko dzięki rowerowej mapie Berlina znalazłem się z powrotem na szlaku. Na tym szlaku dokładna mapa jest niezbędna !




Dawny południowy odcinek muru berlińskiego.


Na szklaku jest mnóstwo miejsc upamiętniających kolejnych poległych, przy każdym jest szczegółowa mapa pasa granicznego, miejsce wkroczenia na pas graniczny, trasa ucieczki i miejsce śmierci wraz ze szczegółowym opisem.



Były też udane ucieczki,łącznie ponad 5000. Przed budową muru na zachód uciekło prawie 3 miliony osób na 17 mln ludności NRD. Oto wybrane sposoby ucieczek: tunele, ucieczka balonem, szybowcem własnej roboty, porwanie czołgu i siłowe przejechanie granicy (możliwa w pierwszym okresie, po tym wydarzeniu zastosowano zapory przeciwpancerne), wyciąg krzesełkowy, porwanie samolotu, fałszywe dokumenty, miniaturowa łódź podwodna,czy próba ucieczki przez przejście Checkpoint Charlie w brzuchu krowy z pantomimy (!)







Berliner Spionagetunnel - miejsce odkrytego w 1952 roku "telefonicznego tunelu szpiegowskiego" w ciągu 11 miesięcy działania podsłuchano za jego pomocą 444 000 rozmów telefonicznych nagranych na 50 000 szpulach dzwiękowych, codziennie nagrane w ten sposób rozmowy przesyłano do USA i Wielkiej Brytanii.





Pomnik upamiętniający śmierć Petera Fechtera 17 sierpnia 1962 roku. Najbardziej znana i tragiczna śmierć. Peter Fechter uciekając został tylko ranny, przez przeszło godzinę wykrwawiał się na oczach kamer, fotoreporterów i zachodnioberlińskiej policji, która nic nie mogła zrobić. Z drugiej bezczynnie stali funkcjaniusze NRD, podobno obawiając się reakcji ze strony zachodniej, faktycznie był to okres gdzie dochodziło to incydentów granicznych w których zginęło kilku funkcjonariuszy NRD. Żołnierze NRD stanowili zresztą znaczny odsetek uciekinierów, również osoby budujące mur nie robiły tego dla przyjemności tylko do września 1961 uciekło na zachód 85 robotników.



W pierwszej części fakty i liczby w języku angielskim, w drugiej najbardziej znane materiały filmowe: budowa muru, ludzie pozdrawiający się nawzajem z obu stron granicy, skok przez okno, ucieczka przez zasieki, pola minowe ( to na granicy z NRF w Berlinie nie było pól minowych) śmierć Petera Fechtera ( 5 minuta), 3 minuty ciszy ku jego czci w Berlinie Zachodnim, otwarcie przejścia granicznego, zjednoczenie Niemiec. Podkład muzyczny.




komentarze
shem
| 19:41 sobota, 19 lutego 2011 | linkuj Super wypad. Rzadko na bikestats można zobaczyć takie ciekawe zagraniczne wycieczki. Pozdrawiam
rammzes
| 13:23 sobota, 19 lutego 2011 | linkuj Zadomowiony w tym Berlinie jesteś! Raz w miesiącu trzeba tam się przejechać? :D
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz trzy pierwsze znaki ze słowa niemj
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]