Rugia (Sassnitz - Stralsund)
-
DST
103.22km
-
Czas
05:45
-
VAVG
17.95km/h
-
VMAX
32.81km/h
-
Temperatura
5.0°C
-
Sprzęt Stevens Galant
-
Aktywność Jazda na rowerze
Wyjazd pięcioosobowy. Skład: Athena, Odysseus, Misiacz, Monter61 i ja.
Moim celem nie było zwiedzenie wyspy, bo było to raczej nie możliwe, lecz rekonesans, naoczne przekonanie się gdzie są jakie szlaki, jaki jest charakter wyspy, topografia, stan szlaków rowerowych, jakim tempem w praktyce tam się jedzie, jakie są odległości na drogowskazach itp.
Reszta grupy nastawiła na zwiedzanie północy: punku widokowego; Kap Arkona, klifów w Parku Jasmud. Dlatego na północ z Sassnitz jechałem tylko 5 km, po czym zawróciłem i postanowiłem jechać na południe.
W pierwszą stronę jazda pociągiem ze Szczecina do Sassnitz. Na miejscu o godz. 10:55. Przesiatki: Pasewalk, Straslund. Powrót ze Straslundu o godz. 18:23.
Przebyta trasa: Sassnitz – obrzeża Parku Jasmud – Prora – Binz – Sellin – Bergen – Stralsund.
Jestem bardzo zadowolony i na pewno będę chciał ponownie jechać. Wyspa wydaje się niewielka, lecz by wszystko zobaczyć potrzeba kilka dni.
Następny wypad będę chciał zrobić na południowo – wschodnią część wyspy, zwiedzić Putbus – kąpieliska: Sellin, Baabe,Gohren oraz rezerwat biosfery „Biospfarenreservat Sud-Ost Rugen”
Wspólna fotka w pociągu. Zdjęcie grzecznościowo skopiowane od Odysseusa.
Sassnitz
Park Jasmud koło Sassnitz
Prora
Nadmorska droga rowerowa do Binz
Schmachter See
Przez las do Sellin. Górskie klimaty. Niestety zdjęcie się trochę prześwietliło.
Begen auf Rugen. Tajemnicza rzeźba
"W zachodniej fasadzie kościoła Mariackiego z lewej strony umieszczona jest w wykutej niszy tajemnicza rzeźba z granitu. Ma ona wymiary 1,17 x 0,42 m[2].
Wiek, pochodzenie i przesłanie tej rzeźby pozostają zagadkowe. Przypuszcza się, że jest to kamienny nagrobek księcia rugijskiego Jaromara I (zm. ok. 1218) lub, podobnie jak w przypadku kościoła z Altenkirchen na półwyspie Wittow, kamień Świętowita - głównego bóstwa czczonego przez słowiańskich Ranów, zamieszkujących Rugię, względnie podobizna kapłana ze słowiańskiej świątyni Świętowita w Arkonie z ok. 1168.
Na słowiański, kultowy rodowód rzeźby zdaje się wskazywać układ rąk postaci podobny jak na Idolu zbruczańskim i babach pruskich. Postać trzyma w ręce krzyż, najprawdopodobniej przekuty ze znajdującego się wcześniej w tym miejscu rogu ofiarnego" (Wikipedia)
Altefahr - widok na Stralsund
Altefahr - stare chaty
Stralsund. Stare miasto widok z parku nr I
Widok nr II
Kamienice na rynku
Rynek, ratusz (?), z tyłu katedra (?), niestety zwiedzanie bez mapy.
Straslund. Dworzec.