dornfeld prowadzi tutaj blog rowerowy

Gmina Łobez - pałace, grobowce, pomniki przyrody, wiadukty, kościoły

  • DST 96.53km
  • Czas 06:01
  • VAVG 16.04km/h
  • VMAX 37.20km/h
  • Temperatura 15.0°C
  • Sprzęt Stevens Galant
  • Aktywność Jazda na rowerze
Niedziela, 17 kwietnia 2011 | dodano: 17.04.2011

Celem wycieczki było zobaczenie konkretnych wybranych już przed wyjazdem obiektów: cmentarzy, pałaców, pomników przyrody itd. w powiecie łobeskim.

W sumie przejechałem 96 km, przy czym czuje się jak bym przejechał co najmniej dwa razy tyle: przez większość trasy długie podjazdy i zjazdy, poza tym kilka odcinków brukowanych, drogi polne. W Łobzie na tzw. wzgórzu Rolanda miałem też „wspinaczkę wysokogórską”, dodatkowo jazdę utrudniał wiatr – zdecydowanie więcej było odcinków pod wiatr niż z wiatrem.

Runowo Pomorskie – Runowo – Kraśnik Łobeski – Kąkolewice – Lesięcin – Łobez – Unimie – Dobieszewo – Zachełmnie – Meszne – Strzmiele – Łobez – Prusinowo – Starogard – Resko – Płoty

Wybrane zdjęcia. Niemal w każdej miejscowości był: kościół dworek, pałacyk, ruiny itd. godny zobaczenia i sfotografowania. Wielu miejscowości z racji braku czasu nie dało rady zobaczyć ale plan minimum udało się zrealizować. Napewno będzie powtórka.



Runowo Pomorskie. Unikatowa wieża wodna z dwóch powodów, po pierwsze z powodu niezwykle rzadko spotykanego kształtu ( kula na górze, jedna z trzech w Polsce). Po drugie: wieża posiada unikatowy system dotarcia do każdego miejsca na zbiorniku za pomocą trwałych, świadomie zaprojektowanych i wykonanych drabin. I jeszcze ciekawostka, na elewacji budynku stacyjnego widać starą niemiecką nazwę stacji Ruhnow.




Runowo dawny młyn lub elektrownia albo jedno i drugie



Runowo – pomnik ku czci poległych w I wojnie światowie. Na kamieniach znajdują się imiona i nazwiska z datami śmierci.



Kraśnik łobeski – pomnikowa aleja dębowa. Szkoda, że pomnikowe drzewa nie miały jeszcze liści.


Tutaj można zobaczyc jak ta aleja wygląda w okresie letnim http://www.stoncel.eu/miejsce/krasnik/krasnik.htm



Grobowiec rodziny Possart w Kraśniku łobeskim z połowy XIX wieku, unikatowy stan zachowania zważywszy na rozmiary obiektu. Obiekt odnowiony m.in z udziałem prawnuczki właściciela majątku. Na zdjęciu tego nie widać, ale w doskonałym stanie są także napisy na tablicach nagrobnych, najstarsza jest o ile dobrze zapamiętałem z 1862 roku.



Kąkolewice kościół ryglowy z 1732 r. położony na wzniesieniu. Przy kościele resztki cmentarza, stara dzwonnica oraz budynek dawnego grobowca rodu von Borck. Po lewej stronie kościoła oczka wodne.



Kąkolewice - tajemnicze ruiny.




Lesięcin, ruiny pałacu Na froncie znajduję się herb rodu Borck. Koło pałacu park oraz cmentarz z pojedyńczymi nagrobkami.





Wzgórze Rolana w Łobzie. Porośnięte lasem wzgórze, na którym w latach dwudziestych wzniesiono pomnik upamiętniający mieszkańców Łobza poległych w I wojnie światowej. Do pomnika prowadziły schody ułożone w tarasy ozdobione kamiennymi kompozycjami. Twórcą założenia, określanego jako Wzgórze Rolanda lub pomnik Rolanda, był rzeźbiarz berliński Fritz Richter Elsner. Artysta odwołał się do legend i mitologii germańskiej oraz do „Pieśni o Nibelungach”. Na szczycie wzniesienia ustawiono kolumnę, na której stał wojownik germański. Kolumnę otaczały słupy z tablicami pamiątkowymi, na których wymieniono 209 nazwisk poległych.



Wzgórze Rolanda – widok, resztki schodów oraz liczne kamienie ku czci poległych rozrzucone są na całym poboczu wzgórza.



Typowy krajobraz – jazda w górę, w dół, liczne zakręty, nie jest więc nudno.



Unimie. Dąb „Bartek”. Wiek ok. 300 lat.



Dobieszewo – kościół XVI wieczny kościół. Ciekawy jest środek – m.in. drewniany Tryptyk ze św. Krzysztofem z 1420 roku.



Dobieszewo – doskonale zachowany cmentarz niemiecki – w jednej części są groby polskie w drugiej niemieckie: zarówno żeliwne jak i z kamienia. Obie części są w równym stopniu zadbane – posadzone kwiaty, liczne nagrobki odnowione. Chlubny wyjątek na Pomorzu Zachodnim.



Dobieszewo – przykład odnowionych nagrobków. W pięknym stanie jest także nagrobek żołnierza poległego na froncie wschodnim z 1942 a przecież takie nagrobki tuż po wojnie raczej nie wzbudzały zachwytu.



Zachełmnie – park wiejski , największy w pow. Łobeskim założony w połowie XIX w. Na zdjęciu pomnikowy platan.



Pomnikowa aleja lipowa z Zachełmnia do Meszna. Powstała w tym samym czasie co park wiejski w Zachełmniu i dwór rodziny Loeperów, po którym nie ma już praktycznie śladu.



Prusinowo. Zabytkowy wiadukt kolejowy z Worowa do Wysokiej Kamiennej z początku XX wieku. Pod wiaduktem wśród lasów płynie rzeka Rega. Do mostu nie prowadzi żaden znakowany szlak ani żaden drogowskaz.



Poradz. Ceglany wiatrak holenderski z XIX wieku.



Starogard. Ruiny pałacu rodziny Borcke z XVIII wieku.



Płoty.



Płoty. Zdjęcie nr 2.



Płoty - rzeka Rega.



Koniec wycieczki.




komentarze
dornfeld
| 22:11 wtorek, 19 kwietnia 2011 | linkuj Faktycznie to była linia normalnotorowa. Sam nie wiem dlaczego tak napisałem, chyba odruchowo, ostatnio jak jeździłem wzdłuż nieczynnych linii kolejowych były to zazwyczaj linie wąskotorowe.
michuss
| 20:18 wtorek, 19 kwietnia 2011 | linkuj Bardzo ciekawy wpis. Gwoli sprostowania-linia kolejowa z Worowa do Wysokiej Kamieńskiej przez Płoty i Golczewo była normalnotorowa (przynajmniej w ostatnich latach funkcjonowania). Dodam, że są plany (mgliste) uruchomienia sezonowych pociągów "kąpielowych" z Kołobrzegu do Świnoujścia, które część swojej trasy musiały by pokonać po nieczynnym fragmencie z Płot do Wysokiej Kamieńskiej. Pozdrawiam! :)
jurektc
| 19:09 poniedziałek, 18 kwietnia 2011 | linkuj Dornfeld w tym co robisz jesteś najlepszy na BS
athena
| 11:08 poniedziałek, 18 kwietnia 2011 | linkuj Bardzo ciekawe okolice :)))))
rammzes
| 21:36 niedziela, 17 kwietnia 2011 | linkuj Ooo! Super z tymi targami! Tylko żebym nie zapomniał ;/
sikorski33
| 21:14 niedziela, 17 kwietnia 2011 | linkuj Bardzo ciekawa fotorelacja. Pierwszy raz widzę taki ceglany wiatrak:)
Pozdrawiam
dornfeld
| 20:03 niedziela, 17 kwietnia 2011 | linkuj Zauważyłem, do dzisiejszej wycieczki natchnęły mnie m.in. twoje opisy oraz nieużywane praktycznie jak do tej pory turystyczne powiatu łobeskiego, które mam z targów turystycznych "Piknik nad Odrą". Impreza coroczna, w tym roku będzie o ile się nie mylę 7 - 8 maja. Zachęcam wszystkich do odwiedzenia, stamtąd mam praktycznie wszystkie mapy i foldery, z których korzystam przy wszystkich wycieczkach w Polsce i Niemczech. Trzeba się zawsze dopytywać na stoiskach o mapy rowerowe itp. rzeczy, bo najciekawsze materiały są często pod ladą.
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz cztery pierwsze znaki ze słowa argiw
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]