Zabytki powiatu łobeskiego - ciąg dalszy plus Świdwin , pałac w Iglicach
-
DST
121.60km
-
Czas
06:40
-
VAVG
18.24km/h
-
VMAX
34.91km/h
-
Temperatura
22.0°C
-
Sprzęt Stevens Galant
-
Aktywność Jazda na rowerze
Trasa. Worowo – Przyborze – Łobżany- Łobez – Byszewo – Grabowo – Suliszewice – Rynowo – Tarnowo – Słonowice – Lipce – Oparzno – Świdwin – Mołstowo - Starogard – Stara Dobrzyca – Iglice – Łabuń Wielki – Resko – Płoty
Dalszy ciąg zwiedzania zabytków powiatu łobeskiego, plus miasto Świdwin. Jazda wcześniej ustaloną trasą, praktycznie w każdej wymienionej tu miejscowości zachował się jakiś dworek, pałacyk, w całości lub w ruinie. Wybrałem moim zdaniem najciekawsze.
Pomyłką okazała się jazda do Iglic ze Starogardu. Na mapach droga nie wydawała się być 10 kategorii. Fatalna nawierzchnia, od Starej Dobrzycy zero drogowskazów, tempo ok. 10 km na godzinie, droga jest mieszanką żwiru, piachu, kamieni itp. Pomimo wolnej ostrożnej jazdy o mało nie doszło do wywrotki, tylne koło wjechało w piach, wyskoczyłem z roweru ratując się przed glebą, rower też podskoczył tak, że przebiła mi się puszka z napojem w bagażniku. Takiej przygody jeszcze nie miałem. Lepszym rozwiązaniem jest jazda do Iglic z Reska, nawierzchnia nie jest może idealna ale przejezdna dla normalnych rowerów.
Były jeszcze dwa trudniejsze odcinki, wybrane świadomie by zaoszczędzić długich objazdów i nie tracić czasu na dwukrotną jazdę tymi samymi drogami. Pierwszy to droga leśna z Tarnowa do Pęczerzyna, drugi to żwirowata droga, później brukowa ze Słonowic do wsi Lipce. Obiema drogami przebiega czarny szlak rowerowy "Dziedzictwa techniki i architektury".
Ogólnie w przeciwieństwie do Szczecina, bardzo wietrznie. Wiatr zazwyczaj przeszkadzał, pomógł natomiast na odcinku od Reska do Płot tak, że licznik pokazywał non-stop pokazywał ok. 27 - 30 km na godzinę, co jak dla mnie jest dużą prędkością. Teren pagórkowany, okolice Łobza pod względem geograficznym leżą na "Wysoczyźnie łobeskiej".
Worowo PKP – początek trasy.
Przyborze cmentarz ewangelicki – najstarszy nagrobek z 1862 roku. Niedaleko tzw. wzgórze lotniarzy z wspaniałą panoramą oraz jeden z większych głazów w Polsce. Na cmentarzu stanowisko bluszcza pospolitego, „niepospolitych rozmiarów”. Co do tego głazu, to nie znam dokładnej lokalizacji więc nie szukałem. Po co szukać jednego z największych głazów, skoro można bez trudu odnaleść największy w Polsce w Tychowie między Koszalinem a Białogardem na cmentarzy komunalnym.:) To będzie cel którejś z kolejnych wycieczek.
Łobżany – zabytkowa pompa, poza tym we wsi niewielki dworek.
Łobżany.
Grabowo przydrożny krzyż ku czci poległych w I wojnie światowej. Czytelne napisy.
Grabowo pałac. Obecnie ośrodek Monaru.
Rynowo – pałac zbudowany około 1890 r. przez Paula Albrechta von Borck. Wygląda nienajgorzej.
Zdjęcie z bliska.
Tarnowo – młyn wodny nad Regą powstały na początku XIX wieku, w środku oryginalne przedwojenne wyposażenie.
Słonowice – pałac z XIX wieku.
Oparzno – pałac.
Świdwin – gotycki zamek z XIII / XIV w.
Świdwin – obok Mirosławca chyba najlepiej zachowany kirkut (cmentarz żydowski) na Pomorzu Zachodnim. . Od 2000 roku był kilkakrotnie obiektem dewastacji.
Świdwin – cmentarz żydowski – c.d.
Jedyna cała macewa także w języku niemieckim z 1918 roku.
Typowa żydowska macewa.
Świdwin. Wieża Bismarcka otwarta w 1911 roku, łącznie na terenie dzisiejszej Polski zbudowano 40, zachowało się 17.
Świdwin. Brama kamienna z przełomu XIII i XIV w.
Świdwin. Budynek poczty. Przed budynkiem zupełnie nie pasujący pomnik J.P. II.
Świdwin. Zabytkowy dworzec. Przed dworcem pomnik ku czci poległych w walce o Świdwin.
[Świdwin. Napis w j. niemieckim. Tu jest pochorowany Rosjanin poległy w wojnie w 1762 roku.
Mołstowo. Ruiny pałacu.
Iglice kościół z 1696 roku. Jeden z najstarszych kościołów ryglowych na Pomorzu Zachodnim.
Iglice. Fragment dużego, pięknego pałacu. Niestety niewiele widać na zdjęciu z powodu drzew. Pałac otoczony 150-letnim parkiem angielskim pow. 6,27 ha z czytelnym układem dróg i ścieżek wewnątrz parkowych. Związane z pałacem tereny zajmują 269 ha. Sam pałac powstał w II połowie XIX wieku. Powierzchnia użytkowa 3180 m², łączna kubatura obiektu 36000 m³.
komentarze
Dopisuję do listy na nadachodzące lato wizytę tamże! ;)
Tutaj ciekawy film z wizyty znaleziony w sieci:
https://www.youtube.com/watch?v=gI9Igamtr-8&feature=share
Faktycznie! ;)))
Kto i z jakiej sekty rozbija macewy - pewnie trudno się domyślić! ;)
Pozdrawiam.