dornfeld prowadzi tutaj blog rowerowy

Największy starożytny cmentarz, pałace powiatu koszalińskiego i inne (Dunowo - Sławno)

  • DST 155.11km
  • Czas 08:03
  • VAVG 19.27km/h
  • VMAX 33.61km/h
  • Temperatura 25.0°C
  • Podjazdy 460m
  • Sprzęt Stevens Galant
  • Aktywność Jazda na rowerze
Wtorek, 23 sierpnia 2011 | dodano: 23.08.2011

Trasa: rowerem Szczecin - Stargard Szczeciński (pociąg Stargard - Dunowo) i dalej rowerem Dunowo – Strzekęcino – Niedalino - Rosnowo - Grzybinca – rezerwat archeologiczny – Mostowo – Cetuń – Nacław – Jacinki – Laski – Krąg – Sławno.

Teren pagórkowaty.

[b]Trasa właściwa na bikemap. Do tego trzeba doliczyć jazdę rowerem na pociąg w Stargardzie Szczecińskim oraz jazdę z dworca do domu
:



Poniżej najciekawsze obiekty. Oprócz tego na trasie liczne kościoły, inne mniej ciekawe dworki, dawny młyn wodny w Niedalinie i elektrownia wodna w Rosnowie.

Ruch przeważnie bardzo mały a drogi do jazdy rowerem przyzwoite gdyż tam gdzie pobocze było zniszczone można było śmiało jechać środkiem jezdni. Nieco większy ruch na drodze krajowej 167 na krótkim odcinku ze Strzekęcina do zjazdu za Niedalinem. Były też odcinki gdzie nawierzchnia była fatalna ale zazwyczaj im dalej jechało się w głąb danej drogi tym było lepiej. Tak było liczącej około 10 km drodze z miejscowości Laski do Krągu, na którą zjazd nie jest oznakowany, trzeba więc uważać, początkowo fatalna nawierzchnia i prękość do 15 km na godzinę, po kilkustet metrach coraz lepiej, z czasem pojawił się gładziutki asfalt.

Jedyny naprawdę nieprzyjemny odcinek to 4 km jazda drogą krajową nr 11 do Mostowa, za którym jest zjazd w kierunku rezerwatu archeologicznego.

Prowadzą tam tam trzy szlaki: zielony szlak pieszy, zielony szlak rowerowy i oznaczony na zielono szlak rowerowy "Bike the Baltic". Najlepiej się kierować tym ostatnim szlakiem. Dla jadących z południa sprawa jest prostsza wystarczy skręcić w oznaczoną leśną drogę dla samochodów.





1. Strzekęcino – tzw. bursztynowy pałac zbudowany w latach 1899-1901 przez rodzinę von Kamecke. Obecnie luksusowy hotel, wokół piękny park i jezioro, Rezydencja Myśliwska oraz Biały Pałac






Jezioro koło pałacu jeszcze we mgle.


2. Unikatowy rezerwat archeologiczny „Kamienne Kręgi” koło Grzybnicy, gdzie znajduje się cmentarzysko „Gotów z lat 70 – 200 naszej ery. Zachowane kurhany gdzie dokowywano pochówków klasycznych i ciałopalnych, tzw. stosy ciałopalne. Miejsca te oznaczano m.in. kamiennymi kręgami z których dwa o obwodzie 37 metrów są największymi w Europie.



Tzw, krąg nr 2, z 30 głazów, zachowało się 17, kamień na środku wyznacza dawny stos ciałopalny, po spaleniu ciała, wybierano kości i składano w oddzielnych grobach. Łącznie znaleziono 6 stosów ciałopalnych.



Szkieletowy grób kobiecy w I wieku n.e.



Znalezione przedmioty podczas prac archeologicznych.



Wykopaliska w 1974 roku. Całość zajmuje 3 hektary, liczne tablice informacyjne.

Tu warto napisać, że w województwie koszalińskim, w Borkowie znajduje się jeden z dwóch zachowanych w Europie komorowy grób megalityczny mający 5 tysięcy lat. Miejsce warte napewno zobaczenia.


Z kategorii naj ..., choć z innej dziedziny, niedaleko Kościernicy jest tzw. aleja mrówek, gdzie znajduje się ponad 200 mrowisk, niektóre mają 1.6 m. wysokości, część z nich tworzy przydrożne aleje mrowisk. Jest to rezerwat największego skupiska w Europie mrówki ćmawej.

3. Pozostałe:




Cetuń, zespół pałacowy z XIX wieku, obok park i ogromne jezioro. Obecnie dom opieki społecznej, pałac ogólnodostępny.



Nacław. Eklektyczny pałac z XIX/XX w. wzniesiony przez rodzinę von Senden.




Aleja bukowa na trasie Jacław – Nacinki. Wiek: ponad 200 lat. Aleje bukowe są cechą charakterystyczną okolic Polanowa, ta na wszystkich mapach i przewodnikach, oznaczona jest jako najbardziej wyjątkowa.



Domachowo, przypadkiem odkryte ruiny pałacu, na razie brak innych danych.


4. Krąg – zespół pałacowy:



Pałac rodziny von Podewils zbudowany w XVI wieku, zachodnie skrzydło dobudowano w 1890 roku. Należy do największych w Polsce zachowanych kompleksów pałacowych, wokół park i jezioro, zachowane zabytkowe wnętrza. Obecnie hotel. Teren ogólnodostępny, na tarasie pałacowym restauracja.

url=http://photo.bikestats.eu/zdjecie,212187,krag-bok-palacu.html][/url]



Kaplica grobowa, wewnątrz zachowane epitafia oraz wspaniale zachowane sarkofagi. Relacje zdjęciową można zobaczyć pod tym linkiem:
http://www.westernpomerania.com.pl/index.php?art_id=532


5. Inne:



Ostrowiec, pałac z XVIII wieku, później przebudowywany, obecnie własność prywatna. Obok zabytkowy kościół obok którego jest pomnik poległych w czasie I wojny światowej. Kościół mazabytkowe wnętrze m.in epitafia rodu von Podewils.




Sławno – końcowy punkt, parominutowy przejazd przez miasto, gdyż odjeżdżał właśnie pociąg do Szczecina, było więc za mało czasu na zwiedzanie, z drugiej gdybym został czekałbym trzy godziny na kolejny pociąg.


Miasto do zobaczenia innym razem, jeszcze w tym roku, we wrześniu chciałbym zrobić objazd po ciekawych miastach powiatu koszalińskiego i odwiedzić : Sianów, Sławno, Darłowo ze wspaniałym zamkiem i starówką, Ustkę i Słupsk. Czy się uda, zobaczymy.

Po przestudiowaniu map, mogę napisać, że w powiecie koszalińskim jest co zobaczyć, tyle, że nie w stolicy powiatu ale na prowincji, jest mnóstwo atrakcji zarówno z dziedziny architektury jak i przyrody.




komentarze
srk23
| 17:29 środa, 24 sierpnia 2011 | linkuj Przyłączam się do komentarzy poprzedników, przepiękne miejsca odwiedziłeś i tak jak napisała Tunisława super że są odrestaurowywane miejsca w Polsce, których pełno możemy oglądać w Niemczech.
rammzes
| 09:22 środa, 24 sierpnia 2011 | linkuj Coraz bliżej Słupska ;D W Warcinie znajduje się również pięknie odrestaurowany pałac.
Misiacz
| 08:29 środa, 24 sierpnia 2011 | linkuj Trasy niesamowite, również te na wschód od Odry, pałac Podewilsów niczym nie ustępuje temu w Boitzenburgu.

P.S. Shrink mądrala ;))) Mnie nie podziwia, bo jeżdżę na zachód od Odry, hehehe...
rowerzystka
| 20:35 wtorek, 23 sierpnia 2011 | linkuj Nawet bardzo ciekaw wycieczka, pełna pięknych zabytków. Warto tam pojechać i zwiedzić te okolice.
dornfeld
| 19:20 wtorek, 23 sierpnia 2011 | linkuj Tak, koszalińskie.
tunislawa
| 18:58 wtorek, 23 sierpnia 2011 | linkuj i znów piękna i ciekawa wycieczka ! Po Mostowie i Sławnie poznaję że to Koszalińskie , tak ? A te pałace ...piękne .... jednak coś w naszej Polsce odnawiają i restaurują ...i jest co zwiedzać !
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz trzy pierwsze znaki ze słowa licas
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]