Rybocin i jezioro Pępowo
-
DST
92.92km
-
Temperatura
15.0°C
-
Sprzęt Kalkhoff
-
Aktywność Jazda na rowerze
url=http://photo.bikestats.eu/zdjecie,368586,rybocin.html][/url]
Rybocin (niem. Seemühle) - dawna, nieistniejąca dziś osada w gminie Dobra, położona nad jeziorem Stolsko, tuż przy granicy polsko-niemieckiej i około 1 km na północ od wsi Stolec.
Pierwotnie osada rybacka nad jeziorem Stolsko. Do 1939 roku osadę zamieszkiwało ok. 18 osób. W czasie II wojny światowej niezniszczona, wieś została zajęta pod koniec kwietnia 1945 roku przez wojska radzieckie 2. Frontu Białoruskiego, a następnie przekazana w administrację polską. Po 1945 roku Rybocin znalazł się przy samej linii granicznej i nie został ponownie zasiedlony. Popadł w całkowitą ruinę. Nazwę Rybocin wprowadzono urzędowo w 1947 roku.
W oddali zapomniane jezioro Pępowo (niem. Pampow See) – jezioro położone 1 km na zachód od wsi Rzędziny, przeciete w połowie granicą polsko-niemiecką. Jest to jezioro wysychajace, zarastające roślinnością wodną, zamieniane stopniowo w bagno i wysychający łęg. Na arkuszu mapy katastralnej Pomorza Szwedzkiego z 1694 r. dotyczącego Stolca[1] jezioro Pępowo ma jeszcze długość ok. 900 m i szerokość ok. 600 m.
Nazwa polska obowiązuje od 1945 i pochodzi od imienia starosłowiańskiego Pęp, Pąp, staropolskiego Pępik, Pampic, kaszubskiego Pąpowo. Zapis w źródłach: 1269 Panpowe. Nazwa jeziora została ponowiona z nazwy pobliskiej wsi Pępowo (niem. Pampow), leżącej obecnie już w granicach Niemiec. Na płd.-wsch. stronie jeziora istniała osada Sulisław, obecnie niezamieszkana. Do tafli już nie szedłem, ale wiem gdzie szukać.
Poza tym kręcenie po różnych dziwnych okolicznych drogach, jazda po nowo wylanym asfalcie z Dobieszczyna w kierunku Nowego Warpna. Dystans pokonany bez większych problemów, tak więc nie jest źle.
komentarze