Szczecin - Tanowo - Jasienica - Drogoradz - Nowa Jasienica - Police - Stołczyn - Szczecin
-
DST
66.41km
-
Czas
03:26
-
VAVG
19.34km/h
-
VMAX
31.70km/h
-
Temperatura
27.0°C
-
Podjazdy
90m
-
Sprzęt Stevens Galant
-
Aktywność Jazda na rowerze
Dziś krócej niż wczoraj, ale równie ciekawie.
Kościół Najświętszej Marii Panny w Niekłończycy, o konstrukcji ryglowej .Wybudowany w 1778 roku, ówczesnym fundatorem był król Prus Fryderyk II Wielki.
Drogoradz, nietypowy 200 letni dąb z wypalonym pniem na skutek uderzenia pioruna. Wbrew przewidywaniom nie usechł, mimo upływu kilkudziesięciu lat drzewo w znakomitym stanie. W tym roku rozpoczęto zabiegi konserwatorskie, wszystkie szczegóły o tych zabiegach o samym dębie i zdjęcia wypalonego pnia można obejrzeć tutaj:
http://wokolpolic.pl/index.php/turystyka/1-turystyka/513-200-letni-db-z-drogoradza-doczeka-si-konserwacji
Przy okazji odkryłem znakomity objazd z Polic do Trzebieży przez Nową Jasienice. Ja jechałem bardzo dobrym asfaltem na trasie Uniemyśł / Niekłończyca – Drogoradz – Nowa Jasienica – Jasienica. Z mapy wynika, że można też zrobić inny objazd: Jasienica – Nowa Jasienica i dalej dojechać wzdłuż jeziora Karpino do szosy Myślibórz Wielki – Trzebież. Oczywiście jak wygląda w praktyce ta trasa nie wiem. Brak jakichkolwiek drogowskazów. By dojechać z Jasienicy do Nowej Jasienicy należy skręcić w ulicę Podgórną , tuż obok oznakowanego zjazdu do Tanowa.
Kościół parafialny p.w. św. Piotra i Pawła stanowiący fragment dawnego kościoła augustianów. Pierwotny kościół był dwukrotnie dłuższy – miał osiem przęseł, obecnie – trzy. Obecnie zachowana część pochodzi z XV wieku.
Obok kościoła znajdują się ruiny zabudowań poklasztornych z XIV w.
POWRÓT DO SZCZECINA
Powrót nadodrzańskimi dzielnicami Szczecina: Skolwin, Stołczyn, Gocław. Dzielnice te są często nieznane nawet dla szczecinian, Całość stanowi niekończącą się aleję dawnych fabryk, starych kamienic, wiele nie zamieszkanych przeznaczonych jest to rozbiórki. Podsumowując idealne klimaty do nakręcenia filmu „Ziemia obiecana”.
Po prawej stronie ruina pofabryczna, po lewej kamienica przeznaczona do rozbiórki.
Ukryta wśród zalesionych wzgórz kopuła wieży Bismarcka. Była to najdroższa wieża Bismarcka w całych Niemczech. Zgodnie z zasadą, że pod latarnią jest najciemniej, pod samą wieżą byłem tylko jeden raz, najmniej 20 lat temu, jeszcze w szkole podstawowej, z której wyrwałem się z kumplami. A przecież by dojechać do niej nie trzeba nawet wsiadać na rower, pod wieżę można dojechać szczecińskim tramwajem. Będzie trzeba nadrobić tą zaległość. Trasa nadodrzańska z Polic również była dla mnie nowością i przejechałem ją po raz pierwszy w życiu choć są to dzielnice Szczecina.
Więcej informacji o wieży Bismarca w Szczecina można znaleść m.in tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wieża_Bismarcka_w_Szczecinie
komentarze
Niestety, nie ma na ten cel funduszy i tylko jakieś akcje charytatywne itp zbiórki pieniędzy mogą to zmienić, a jak wiadomo tych pieniędzy trzeba w tym przypadku mnóstwo :(