Największy platan na świecie i najgrubsze drzewo w Polsce w jednym - obwód 11 metrów.
-
DST
162.53km
-
Temperatura
30.0°C
-
Sprzęt Kalkhoff
-
Aktywność Jazda na rowerze
Zdjęcie dnia. Cel wycieczki. Największy na świecie platan klonisty „Olbrzym” oraz najgrubsze drzewo w Polsce. Obwód ponad 11 metrów (1138 cm - rok 2012 , od 2004 roku przybył 1 metr), wysokość 35 metrów. Wiek ok. 220 – 280 lat w zależności od źródła. Miejsce: Chojna, park za murami miejskimi przy drodze do Szczecina.
#lat=52.992930831472&lng=14.34039&zoom=12&maptype=ts_terrain
Uwaga: Mapa przedstawia tylko trasę zwiedzania po stronie polskiej. Dojazd ze Szczecina i powrót trasą Oder- Neisse Radweg ( dla niewtajemniczonych jest to droga rowerowa biegnąca po niemieckiej wzdłuż Odry i Nysy). Drogi po niemieckiej stronie są wyłączone z ruchu samochodowego i nie można ich znaleść na mapie.
Drzewo w okazałości. Te podłużne kreski, to nie jest płot, tylko inne drzewa dla porównania.
Pozostałe:
Po przekroczenia granicy koło Schwedt, po krótkiej chwili odbiłem na Cedynię a potem na na Chojnę. Przez około 10 km, jechało się pod górę, z dwoma małymi przerwami. Całe szczęście na całej długości droga była zacieniona.
Kuropatniki. Dworek myśliwski wybudowany w latach 1820 – 1830.
Po minięciu wioski rozpoczęła się długa bardzo ciekawa aleja, miejscami składająca się z czterech rzędów drzew, dodatkowo różnych gatunków np. po prawej lipy, po lewej kasztanowce.
Majątek w Krzymowie.
Przeogromny majątek, otoczony wysokim murem, z zachowanymi budynkami gospodarczymi, parkiem, resztkami cmentarza. Pałac znacznie ciekawej prezentuje się z drugiej strony, którą można zobaczyć z terenu kościoła. Niestety teren kościoła był zamknięty a drzewa spowodowały, że zoom był bezużyteczny.
Jeden z budynków gospodarczych.
Po minięciu Krzymowa, udałem się kolejnym objazdem do wsi Stoki.
Stoki. Dwór z XIX wieku.
Następnie kolejny skok w bok, na drogę gruntową do jeziora Ostrów.
W tył zwrot na Stoki, i dalej lokalną drogą do samej Chojny.
Z dużej odległości fotka, kopca ku czci króla szwedzkiego z 1630 roku.
komentarze
Super pomysł na wyjazd.
p.s.
w czasie zaznaczania trasy na bikemap w momencie gdy przełączy się widok mapy na opencyclemap pokazują się drogi rowerowe, tylko ich przebieg trzeba rysować "prostymi" - sorry za wymądrzanie się, ale często korzystam z Twoich pomysłów na wyjazdy.