dornfeld prowadzi tutaj blog rowerowy

Neu Linken - zainspirowany przez montera61 w poszukiwaniu zaginionego bunkra granicznego

  • DST 44.43km
  • Czas 02:26
  • VAVG 18.26km/h
  • VMAX 27.35km/h
  • Temperatura 2.0°C
  • Sprzęt Stevens Galant
  • Aktywność Jazda na rowerze
Niedziela, 27 lutego 2011 | dodano: 27.02.2011

Trasa: Szczecin - Głębokie - Dobra Szczecińska - krzyżowka z trasą Dobieszczyn - Lubieszyn - Lubieszyn - Neu Linken, spacer po granicy, przejście przez las na polską stronę - powrót

Miejsce docelowe odgapione od montera61, który był tam kilka dni temu. Na miejcu przeszedłem się kilkaset metrów wzdłuż granicy w poszukiwaniu innych ciekawych obiektów, niestety bez efektu. Droga biegnąca wzdłuż granicy nie nadaję się do jazdy rowerem, przynajmniej moim.

Ten odcinek granicy mnie zaciekawił, ze względu na to, że w 1949 roku odbyła się tam jedna z wielu po II wojnie światowej korekt granicznych.

Cytat za Wikipedią :
"
Cztery lata później dokonano regulacji granicy na wysokości skrzyżowania i drogi Linki – Neu Lienken – Buk (od ob. znaków granicznych nr 802 do nr 823). Do 1949 r. przebieg ówczesnej granicy na tym odcinku był inny. Całe skrzyżowanie w Nowych Linkach należało wówczas do Polski, po 1949 przeszło na stronę NRD, w zamian przyłączono do Polski wąski pas ziemi leżący bezpośrednio po zachodniej stronie drogi z Nowych Linek do Buku. Przebieg granicy uzyskał w ten sposób kształt wygiętego kolana. Ta regulacja wymogła na stronie polskiej wybudowanie na tym odcinku nowej drogi do Buku, która dostosowana jest do nowego kształtu granicy[13]."
http://pl.wikipedia.org/wiki/Granica_polsko-niemiecka


Droga Buk - Lubieszyn za skrzyżowaniem z drogą na Dobrą Szczecińską



Słup graniczny nr 808 od strony niemieckiej. Słup niemiecki wyzionął ducha. Tak naprawdę wszystkie słupy graniczne mają taki wygląd, są z kamienia, a to co teraz widzimy to tylko plastikowa obudowa, ponieważ ten się złamał nie było jak jej założyć. Tędy szła droga: Grambow-Neu Linken- Buk(niem. Böck)- Dobieszczyn (niem. Entepöl).



Zdjęcie w tym samym kierunku zrobione już po polskiej stronie. Bezużyteczna kostka została rozebrana za wyjątkiem kilku sztuk tuż przy głównej drodze po polskiej stronie.



Neu Linken, w latach 1945 - 1949 była tam Polska



"Bunkier przyjaźni" między Polską Rzeczpospolitą Ludową a Niemiecką Republiką Demokratyczną.



Słup telefoniczny. Co jakiś odcinek, na takim słupie wisiało pudełko ze zwykłym
gniazdkiem.Patrol podłączał się pod nie zwykłą słuchawką telefoniczną z kablem i wtyczką i już miał połączenie ze strażnicą.
(Wiadomość zaczerpnięta z forum poświęconemu obecnej granicy państwowej.)





Początek wybudowanej przez Polaków drogi na Lubieszyn po korekcie granicy w 1949 roku, przedtem droga szła prosto do Neu Linken - do którego jest stąd kilkaset metrów.


Na koniec dwa cytaty o tym jak wyglądała kiedyś ta granica:

„..W latach 70. pas drogi granicznej był objęty całkowitym zakazem wstępu. Stały tam zasieki z drutu kolczastego i zamaskowane pułapki. Z cienkiego drutu, na wysokości 20-30 cm, spleciona była pajęczyna. Jeśli ktoś w nią wpadł, nie miał szans się wydostać…”

„Na całym lądowym pasie zainstalowany był system podczerwieni. Wiązki laserowe tworzyły nieprzerwaną linię od Świnoujścia do Pargowa, gdzie granicą zaczyna być Odra.

Wystarczyło, że coś lub ktoś przerwał przerwał laserową wiązkę, a strażnik WOP miał sygnał na monitorze. System miał też swoje wady. Nie identyfikował, czy na laserowej linii stoi człowiek, czy zwierzę.

Wysyłano patrol. Wówczas w pasie granicznym co 10-15 kilometrów była strażnica WOP. Każda obsadzona przez około 60 ludzi ze sprzętem i samochodami.
Codziennie skoro świt patrole sprawdzały, czy na zaoranej ziemi nie ma jakichś śladów. Jeśli były odciśnięte ludzkie stopy, szukano uciekiniera.”

http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20071204/MAGAZYN/71204019




komentarze
sikorski33
| 00:34 wtorek, 1 marca 2011 | linkuj Widzę że u Ciebie masz już wiosnę. W Tczewie jest jeszcze zima:(
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz cztery pierwsze znaki ze słowa nieob
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]